Anykščių Šv. Mato bažnyčia

Anykščių Šv. Mato bažnyčia

Audio gidas

0:00
0:00

Antrąjį šimtmetį pradėjusi Anykščių šv. Mato bažnyčia pasitinka ir išlydi jau kelintą anykštėnų kartą. Tapusi miesto simboliu, ryškiausiu panoramos akcentu, ji kiekvienam atėjusiam į ją palieka įspūdį tiek savo didingomis neogotikinėmis formomis, tiek dydžiu, tiek savo turtinga istorija.

Dabartinės bažnyčios statybos darbai tęsėsi 1899–1909 m. Architekto Nikolajaus Andrejevo suprojektuota raudonų plytų dvibokštė neogotikinė bažnyčia iškilo miesto centre. Anykštėnai ir patys prisidėjo prie statybos: degė plytas, vežė statybines medžiagas, iš Latvijos gabeno geležį, rinko aukas.

Anykščių maldos namų šimtmetis buvo įtemptas ir neramus. Pirmojo pasaulinio karo metais, 1915 m. liepos 28 d., buvo susprogdinti 84 m bažnyčios bokštai – taip vokiečiai norėjo sunaikinti taikymo objektus. Iki 1930 m. bokštai buvo atstatyti, bet liko paprastesnės formos, ne tokie puošnūs ir jau žemesni – 79 m aukščio. Tačiau ir tokio aukščio Anykščių Šv. Mato bažnyčia laikoma aukščiausia Lietuvoje, bokštai remia dangų ir patys pirmieji pasitinka atvykstančius į Anykščių miestą.

Monsinjoro A. Talačkos užsakymu savamokslis skulptorius Rimas Idzelis šventoriaus koplytėlėms sukūrė originalias medines Kryžiaus kelio stotis. Klebono iniciatyva šventovės languose įmontuoti vitražai. Juos sukurti užsakė dailininkei Marijai Anortei Mackelaitei – atsirado įspūdingas vitražų ansamblis: centrinės navos langus papuošė penkiolika šios dailininkės plono stiklo vitražų, šventovės erdvę pripildančių šviesos ir spalvų žaismo. Arkiniame lange virš pagrindinio bažnyčios portalo sumontuotas storo luitinio stiklo vitražas „Šv. Matas Evangelistas“ – pirmas ir, atrodo, vienintelis tokio tipo vitražas Lietuvos bažnyčiose.

Į Anykščius atvykus dirbti klebonui kun. Stanislovui Krumpliauskui, 1999 m. buvo sumontuoti nauji, galingi vargonai. Iš Didžiosios Britanijos Southemptono miesto atgabenti 45 balsų, 3 manualų, net 2600 vamzdžių vargonai, statyti 1925 m., specialistų yra laikomi vienais geriausių Lietuvoje.

Bažnyčioje yra meno ir kultūros paveldo objektų: neobaroko stiliaus klausyklos, dailininko Vaidoto Žuko darbai, senoji krikštykla, Antano Baranausko biustas, Klemenso Kairio memorialinė lenta, Konstantino Sirvydo biustas ir kt.

Anykščių Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčia su šventoriumi ir komplekse esančiais dailės kūriniais 2009 m. buvo įrašyta į valstybės saugomų Kultūros vertybių registrą.

Bažnyčia išskirtinė dar ir tuo, kad 33 metrų aukštyje yra įrengta apžvalgos aikštelė. Įveikę 186 laiptelius, galėsite pasigrožėti Anykščių miesto panorama, pasiklausyti matomų vietovių istorijos.