J. Tumo-Vaižganto ir Knygnešių muziejus

J. Tumo-Vaižganto ir Knygnešių muziejus

Audio gidas

0:00
0:00

Muziejus, įsikūręs Ustronės dvarelyje, atmena spaudos draudimo metus (1864-1904) bei nesustabdomą lietuvių kovą už gimtosios kalbos žodį. Tai vienintelis Lietuvoje ir Pasaulyje muziejus apie knygnešystę. 2004 m. UNESCO knygnešystę įvertino kaip unikalią ir pasaulyje neturinčia atitikmenų. Neveltui tokio žodžio "knygnešys" nėra jokioje kitoje kalboje tik lietuvių!

XIX a. būtent šiame svirne buvo Garšvių knygnečių bendruomenės susibūrimo vieta, kurioje spaudos draudimo metais tarp rūsio lubų ir pirmojo aukšo ąžuolinių grindų įrengtoje slėptuvėje buvo slepiama tuo metu draudžiama lietuviška spauda ir knygos. 1902-1905m. čia mėgdavo lankytis ir antrame pastato aukšte ilsėtis tuo metu Vadaktėliuose kunigavęs Juozas Tumos-Vaižgantas. Gyvendamas čia, jis ne tik dalyvavo knygnešių draugijos veikloje, bet ir aktyviai rinko aukas lietuviškiems leidiniams, rūšiuodavo draudžiamą spaudą bei slėpdavo knygnešių atneštus leidinius.

Muziejininkas ne tik maloniai Jums papasakos apie tai, kas šiose apylinkėse vyko knygnešių laikais, bet ir parodys, kur buvo slepiama lietuviška spauda, bei aprodys unikalius paties J. Tumo-Vaižganto naudotus daiktus. Ustronės muziejų rasite nuo kelio Krekenava-Naujamiestis, pasinaudoję rodykle "J. Tumo Vaižganto ir knygnešių muziejus".